انواع کامپوزیت دندان، کدام کامپوزیت برای من مناسب تر است؟کامپوزیت IPS ، کامپوزیت نانو و کامپوزیت هیبریدی

بسیاری از کاربران سوال کرده اند، انواع کامپوزیت دندان چیست؟ چه کامپوزیتی مناسب آنهاست . بهتر است از چه نوع کامپوزیتی استفاده کنند. در این نوشتار به تمامی این سوالات پاسخ داده ایم.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان از رزین با رنگ دندان ساخته شده است.درمان محافظه کارانه ای است که زیبایی را به لبخند شما باز می گرداند. کامپوزیت دندان، ماده ای است که بر بخش جلویی دندان قرار می گیرد . تا شکستگی های دندان، لب پریدگی، برخی بدرنگی ها و کج بودن دندان ها را بپوشاند. این ماده همان ماده ای است که ممکن است در پرکردن دندان نیز استفاده شود. انواع کامپوزیت دندان را در ادامه تشریح خواهیم کرد.

کدام کامپوزیت خوب است؟

در طول سالیان متمادی تولیدکنندگان کامپوزیت های دندان به دنبال آن بوده اند که کامپوزیت هایی تولید کنند که .:
1- از نظر شیمیایی و ابعاد پایدار باشند.
2- کمترین لیکیج را در حاشیه ترمیم داشته باشند.

تا امروز بصورت کامل هیچ کامپوزیتی بصورت کامل این خواسته ها را برآورده نکرده است . چرا که افزایش کیفیت یکی از این موارد موجب کاهش دیگری می شود. البته روش های کلینیکی وجود دارد که تا حد بسیاری این کمبودها را برطرف کرده است، مانند تکنیک لایه به لایه که جمع شدگی کامپوزیت را به حداقل می رساند.
(لیکیج یا ریزنشت و خاصیت جمع شوندگی کامپوزیت: به زبان ساده  انواع کامپوزیت دندان بویژه کامپوزیت های غیر نانوهیبرید در طول زمان اندکی خود را جمع می کنند. این جمع شدن باعث ایجاد فضای خالی بین کامپوزیت و دندان می شود. نتیجه نهایی این ریزنشت خراب شدن دندان هاست. تکنیک های امروزه دندانپزشکی و تکامل کامپوزیت ها این ریزنشت ها را تقریبا از میان برده است.)

انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان

انواع مختلف کامپوزیت دندان

سیر تکامل انواع کامپوزیت های دندان بسیار عالی بوده است. فن آوری کامپوزیت دندان از اندازه ذرات بزرگ مواد معدنی پرکننده مواد معدنی رزین به اندازه ذرات کوچکتر با پرکننده های پیشرفته تکامل یافته است. این تکامل باعث بوجود آمدن کامپوزیت های رزینی محکمتر و نرم تر شده است که کمترین میزان جمع شوندگی را دارند.

رزین کامپوزیت های دندانی با اندازه ذرات پرکننده شان طبقه بندی می شوند. ذرات پرکننده ماکرو بزرگترین اندازه و ذرات پرکننده نانو کمترین اندازه را دارند. جدیدترین تحقیقات و شرکت های تولید کننده کامپوزیت به این نتیجه رسیده اند که بهترین کامپوزیت ترکیب ذرات میکرونی با ذرات نانو هستند که بیشترین استحکام، کمترین ریزنشت، بیشترین قابلیت پولیش پذیری و بهترین ویژگی های بصری را به ارمغان می آورند. اخیراً با افزودن الیاف نانو برای بهینه سازی توانایی های زیبایی ترمیمی این مواد، پیشرفت های چشمگیری صورت گرفته است.

از لحاظ علمی و با بررسی اندازه ذرات پرشونده، کامپوزیت ها به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند .
1- کامپوزیت با پرشونده ذرات ماکرو .
2- کامپوزیت با پرشونده ذرات میکرو .
3- کامپوزیت با پرشونده ذرات هیبرید .
4- کامپوزیت با پرشونده ذرات نانو .
5- کامپوزیت با پرشونده ذرات فله .

که بر اساس توضیحات ارائه شده بهترین نوع آن نانو هیبرید است.

کامپوزیت IPS یا توکویاما؟

برندهای کامپوزیت ، کامپوزیت های متفاوتی دارند. شرکتهای تولید کننده کامپوزیت دندان بر اساس سیاست های خود کامپوزیت های متفاوتی تولید می کنند. تصمیم گیری بر اساس برند کامپوزیت تصمیم عاقلانه ای نیست. در برخی تکنیک ها، دندانپزشکان در لایه های مختلف از کامپوزیت های مختلف استفاده می کنند. مهمترین نکته در انجام کامپوزیت، تبحر دندانپزشک است. نکته دوم فرم دندانهای شماست و شاید سومین چیزی که باید به آن توجه کنید نوع کامپوزیتی است که باید استفاده کنید.

کامپوزیت IPS یا سرامیک؟

IPS نام برند یک کامپوزیت است که تولید شرکت IVOCLAR می باشد. سرامیک نیز در دنیا به لمینت گفته می شود. به دلیل شباهت برخی کامپوزیت ها به لمینت به برخی کامپوزیت ها ، به اشتباه کامپوزیت سرامیکی می گویند. باید توجه داشت که برای شبیه لمینت شدن کامپوزیت، علاوه بر کامپوزیت مورد استفاده ، نحوه پالیش کامپوزیت نیز توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است.