ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت  به طور کلی به معنای نصب و ثابت شدن اجزائی مصنوعی در قسمتی از بدن است که عضوی از آن آسیب دیده و این اجزاء مصنوعی جایگزین آن می شوند تا وظایف آن عضو را انجام دهند .ایمپلنت دندان دارای یک قسمت پیچ مانند می باشد که پس از ایجاد حفره ای در استخوان در داخل فک قرار داده می شود و قسمت دیگر به اصطلاح تاج نامیده شده که بر قسمت پیچ گونه نصب می گردد، قسمت تاج گونه در واقع یک نوع روکش می باشد که به جای دندان استفاده خواهد شد . برای اتصال تاج به پایه ی ایمپلنت از اتصال دهنده یا ( اباتمنت ) استفاده می شود .
جنس ایمپلنت باید از موادی باشد که با بدن سازگاری داشته باشد و به طور معمول سرامیک یا فلزتیتانیوم است که بافت آن مشابه استخوان بوده و با بافت های بدن سازگار است.

ایمپلنت برای چه کسانی توصیه می شود ؟
چنانچه فرد دندان یا دندان هایی را به دلایل مختلف از دست داده باشد ایمپلنت یک پیشنهاد خوب برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است.
بنابر این ایمپلنت برای هر فردی که یک دندان ، تعدادی از دندان ها و یا همه آنها را ازدست داده باشد راه حل مناسبی است .

مراحل انجام ایمپلنت از لحاظ زمانی چگونه است ؟
پس از مراجعه به ایمپلنتولوژیست و آماده سازی فک برای قراردادن قسمت اول ( پیچ های داخل فک ) و اطمینان یافتن از محکم بودن و استحکام آنها باید بیمار بین 3 تا 6 ماه به تشخیص ایمپلنتولوژیست و دندانپزشک خود صبر کند . پس از آن یک اباتمنت به پایه متصل می شود که این اباتمنت روی خط لثه قرار می گیرد و فضایی را برای نصب تاج دندان و اتصال آن به پیچ آماده می سازد.

محاسن ایمپلنت دندان:

ایمپلنت دارای ظاهری بسیار طبیعی  و زیبا است .
علاوه بر این فرد با ایمپلنت حسی مشابه دندانهای طبیعی خود را دارد و از استحکام و کارکرد آنها آرامش خاطر دارد.
یکی از مزایای قابل توجه ایمپلنت نقش بسزایی است که در حفاظت از استخوان فک دارد . همانطور که میدانم فرد پس از ، از دست دادن دندان هایش فضای خالی ای را بر روی لثه خود خواهد داشت که موجب می شود استخوان فک به سرعت شروع به تحلیل کند و رفته رفته از بین برود، اما ایمپلنت کمک می کند تا رشد طبیعی استخوان تحریک شود و از نابودی آن جلوگیری می کند .
یکی دیگر از  نکات مثبت ایمپلنت اینست که چون پایه های آن درون استخوان فک کارگذاشته شده و دندان های دیگر تکیه گاه و نگهدارنده آن نیستند (بر خلاف بریج ). باعث افزایش طول عمر سایر دندان ها می شود.

طول عمر ایمپلنت های دندان و عوامل موثر بر آن :
ایمپلنت دندان نیز مانند دندان های طبیعی و هر نوع روش دیگری نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان دارد . باید همچون دندان های اصلی مسواک زده شود و نخ کشیده شود.
از جمله موارد دیگری که در طول عمر ایمپلنت شما موثر است ، سبک زندگی و سلامت کلی شما است . موارد آسیب زا به دندان مثل مصرف بی رویه شیرینی و مواد قندی را کم کرده و یا قطع نمایید .