برای پر کردن دندان یا ترمیم دندان پوسیده، دندان پزشک قسمت پوسیده ی دندان را برداشته و سپس ناحیه ی خالی شده دندان را با ماده خاصی پر می کند.
ابتدا دندان پزشک نواحی اطراف دندان پوسیده را بی حس می کند. سپس از یک وسیله برشی به نام فرز برای برداشتن قسمت پوسیده شده ی دندان استفاده می کند.در مرحله بعد دندان پزشک محل خالی شده از پوسیدگی را برای اطمینان از حذف کل پوسیدگی بررسی می کند و سپس با مواد ترمیمی آن را پر می کند.پس از پرکردن این حفره تقریبا کار دندانپزشک به پایان رسیده است و به صیقل آن دندان می پردازد.

بهترین نوع ترمیم دندان کدام است؟

تشخیص مناسب ترین پرکردگی برای هر فرد به عهده دندان پزشک بوده و به عوامل متفاوتی بستگی دارد مانند:

شکل حفره بعد از برداشت پوسیدگی دندان،

بهداشت دهان بیمار

داشتن آلرژی به مواد مختلف،

موقعیت دندان از نظر قرار داشتن در ناحیه زیبایی و…

انواع مواد برای پر کردن دندان:

مواد مختلفی جهت ترمیم دندان وجود دارد که ما به دو نوع رایج  این مواد اشاره می کنیم:

آمالگام

یش از ۱۵۰ سال است که دندان پزشکان از این نوع پر کردگی استفاده می کنند. همانطور که از نام آن مشخص است،آمالگام ترکیبی از چند فلز است که معمولا حاوی حدود ۵۰ درصد جیوه، همراه با قلع، مس، نقره و روی است. آمالگام در مقایسه با دیگر پرکردگی ها مزیت های فراوانی دارد که می توان به ، استحکام  و دوام بیشتر و قیمت پایین تر  آن اشاره کرد.

کامپوزیت

کامپوزیت معمولا از جنس رزین اکریلیک بوده و دارای مزیت های بسیاری می باشد.یکی از این مزیت ها رنگ کامپوزیت است که مشابه رنگ دندان طبیعی است و باعث طبیعی تر شدن ظاهر پرکردگی در دهان می شود. مواد سازنده ی کامپوزیت نسبت به آمالگام، مقاومت به سایش کمتری دارند و همین طور عود پوسیدگی در آنها بیشتر بوده و نیازمند رعایت بهداشت بیشتری از سوی بیمار می باشند.

نگهداری و مراقبت از پرکردگی ها

پس از پرکردن، دندان ممکن است حساس شده و دچار درد خفیفی شود اما پس از مدتی فروکش می کند.در صورت ادامه درد بیش از دو هفته با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

رعایت بهداشت و ویزیت های هر شش ماه یکبار به سلامت دندان های شما کمک می کند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید .