لمینت دندان چیست ؟ آیا لمینت دندان برای شما مناسب است ؟ آیا لمینت دندان به دندان های شما آسیب می رساند؟ لمینت کردن دندان چه عوارضی دارد؟ انواع لمینیت دندان چیست ؟

آیا لمینت دندان سن خاصی دارد؟ قیمت لمینت دندان چقدر است؟ لمینت کریستالی واقعا وجود دارد؟ فرق لمینت با کامپوزیت چیست؟ آیا لمینیت دندان همان لمینیت دندان است؟ تفاوت لمینت با بلیچینگ چیست؟

آیا لمینت بدون تراش وجود دارد؟ دندان های من کج است، آیا بدون ارتودنسی و با لمینت می توانم دندان هایم را ردیف کنم ؟

در این نوشتار قصد داریم تا واقعیت لمینت دندان را ارائه کنیم و به همه سوالات بالا پاسخ دهیم .

نمونه کار لمینت دندان

دسترسی سریع

لمینت دندان چیست؟

انواع لمینت دندان

عوارض لمینت دندان چیست؟ آیا لمینت دندان به دندان آسیب می رساند؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت بدون تراش؛ دروغ یا واقعیت؟

آیا لمینت کریستالی وجود دارد؟

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت دندان چیست؟

تفاوت لمینت با بلیچینگ چیست؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

آیا می توانم به جای ارتودنسی، دندان هایم را لمینت کنم؟

قیمت لمینت چقدر است؟

مشاوره رایگان می خواهید ؟ عکس دندان های خود را ارسال کنید و بصورت رایگان مشاوره بگیرید !

لمینت دندان-دکتر فرشید محرابی

برای ارسال عکس و دریافت مشاوره رایگان کافی است کلیک کنید . 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکشی است از جنس پرسلن یا سرامیک که توسط لابراتوار ساخته می شود. سپس دندانپزشک متخصص آن ها را بر روی دندان می چسباند.

لمینت ونیر یک درمان محافظه کارانه برای رفع مشکل زیبایی دندانهای غیرزیبا است. تداوم توسعه سرامیک های دندانپزشکی، امکانات بیشتری را برای ساخت لمینت های زیباتر با عملکرد بهتر فراهم کرده است. این لمینت های مدرن با سیستم چسباندن جدیدی دارند. و به بهبود زیبایی لبخند و اعتمادبه نفس بیمار کمک شایانی نموده است.

لمینت ، پوشش نازکی است که معمولا قسمت جلویی دندان را می پوشاند و باعث زیبایی خیره کننده لبخند می شود.

انواع لمینت دندان

لمینت های سنتی

لمینت سنتی، نوعی لمینت است که پس از قالبگیری دندان های شما توسط دندانپزشک در لابراتوار ساخته می شود. در لابراتوار ، نیروهای آموزش دیده، با دقت اقدام به ساخت لمینت های سرامیکی شما می کنند . اینجاست که زیبایی و احساس دندان های طبیعی شما را به بهترین نحو آماده سازی کند. برای این لمینت ها، دندانپزشک شما می بایست سطحی از دندان های شما را تراش دهد. این کار می بایست با دقت صورت پذیرد. لمینت های سنتی می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. این لمینت ها به لمینت فلدسپاتیک معروف هستند.

لمینت های stack

در این نوع لمینت ها، متخصص لابراتوار لمینت ها را با دست بصورت لایه ای می سازد. لمینتی متناسب با شکل ، رنگ و شفافیت دندان های طبیعی شما ایجاد می شود. این نوع لمینت زیبایی خاصی مانند دندان های خودتان دارد، ولی دوام کمتری نسبت به لمینت فشرده شده دارد.

لمینت های فشرده

لمینت های فشرده لمینت هایی هستند که مراحل ساخت ساده تری دارند . این نوع لمینت ضخیم تر از بقیه مدلهاست که باعث مستحکم تر شدن و دوام بیشتر آن می شود. به دلیل ضخامت بیشتر این لمینت ها، نیاز به تغییر اساسی در ساختار دندان هاست. به این معنی که تراش بیشتری مورد نیاز است.

لمینت های لیتیوم دیسیلیکات

لمینت های لیتیوم دیسیلیکات، بسیار قوی هستند. توسط سیستم های کامپیوتری CADCAM طراحی و ساخته می شوند. ابتدا دندانپزشک از دندان های شما قالب تهیه می کند. قالب به لابراتوار ارسال شده و توسط اسکنر سه بعدی، اسکن می شود. نرم افزارهای رایانه ای لمینت های شما را طراحی می کنند. به صورتی که بیشترین زیبایی و در عین حال بیشترین مقاومت را داشته باشند. سپس رباتی که به کامپیوتر متصل است، بر اساس داده های نرم افزار لمینت های شما را می سازد . این لمینت زیبایی خاصی دارد و بیشترین مقاومت را به همراه بهترین زیبایی برای شما به ارمغان می آورد.

لمینت های بر پایه زیرکونیا

این نوع لمینت ها مانند لمینت های لیتیوم دیسیلیکات، مقاومت بسیار بالایی دارند. برای دندان هایی که ضعیف هستند، مناسبند. این لمینت ها همچنین خرابی های دندان های زیرین و رنگ بد آن ها را به خوبی پنهان می کنند.

تکنولوژی لمینت IPS Empress e.max :

سیستم IPS Empress e.max یک تکنولوژی مدرن ساخت لمینت است که توسط کمپانی ویوادنت ایووکلار طراحی و ساخته شده است. این کمپانی از سال 1923 به تکنولوژی های طراحی و ساخت پروتزهای دندانی پرداخته است. محل این شرکت در زوریخ سوییس می باشد. این شرکت با معرفی محصولات متفاوتی، دنیای لمینت های دندانی را متحول کرده است.

لمینت IPS empress e.max با داشتن 12 رنگ مختلف،طیفی باورنکردنی را ایجاد نموده است. این تنوع هر سلیقه ای را خشنود می سازد. . این نوع از لمینت از سیستم کامپیوتری CAD/CAM  بهره می گیرد. این تکتولوژی با دقت فراوان بیشترین استحکام را در کنار بالاترین زیبایی به ارمغان می آورد. لمینت های IPS empress e.max خود دارای انواع مختلفی هستند. ببهترین آنها با ترکیبی از لیتیم دیسیلیکات و زیرکنیم اکسید نهایت دوام و زیبایی را به ارمغان می آورد . لمینت های IPS empress e.max تا 500 مگا پاسکال فشار را تحمل می کنند. با رنگ های جذاب و شفافیت بالا زیبایی کار را نیز دو چندان می کنند. این نوع لمینت ها نانو فلوراپاتیت هستند. نانو فلوراپاتیت لمینت ها علت زیبایی دوچندان لمینت IPS empress e.max است.

انواع مختلف این لمینت، لمینت سرام(معروف به IPS empress e.max)، تکنیک لایه به لایه . زولا و گلس لمینت است.

عوارض لمینت دندان چیست؟

برای بسیاری از علاقمندان به لمینیت دندان این سوال وجود دارد، آیا لمینت کردن دندان برای سلامتی دندان مضر است؟

بصورت خلاصه اگر لمینت دندان، توسط متخصص و به درستی انجام شود، به سلامت دندان آسیبی نمی رساند. با تراشیدن اندکی از سطح دندان، سطح صافی ایجاد می شود که لمینت با سمان برروی این سطح صاف قرار می گیرد. اگر سطح زیرین به خوبی صاف شده باشد، لمینت به خوبی به دندان چسبیده و فضایی برای خرده های غذایی باقی نمی ماند. پس لمینیت دندان به سلامت دندان آسیبی وارد نمی کند.

البته می بایست در نظر داشته باشید، لمینت درمان تنها برای زیبایی دندانهاست و درمان محسوب نمی شود. به بیان دیگر اگر دندان های شما پوسیده است و یا التهابات شدید لثه دارید، با لمینت کردن دندان، مشکل شما برطرف نمی شود. پس حتما می بایست قبل از انجام لمینیت، دندان ها و لثه خود را درمان کنید.

نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت است، چکاپ دوره ای است. لمینت ظاهر دندان های شما را زیبا می کند و لبخند شما را جذاب می نماید. معمولا افرای که لمینیت انجام داده اند ، احساس می کنند که دندان هایشان دیگر خراب نمی شود! ظاهر دندانها زیبایی خود را حفظ کرده است. اگر بهداشت عمومی را به خوبی رعایت نکنید و چکاپ دوره ای را فراموش کنید، دندان هایتان خراب می شود!

عوارض لمینیت دندان

لمینت کردن دندان به خودی خود عوارض خاصی ندارد. تا دو هفته ممکن است دندان های شما حساس شود . ممکن است حساسیت های لثه ای ایجاد شود که 3 تا 4 روز بعد می بایست برطرف گردد. همچنین ممکن است احساس بدی داشته باشید، احساس کنید شی اضافه ای در دهان شما وجود دارد و مثل قبل نمی توانید چیزی بخورید. خبر خوب این است که همه این عوارض طبیعی است و تا دو هفته بعد از نصب لمینیت دندان، برطرف می شود.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

پاسخ قطعی این سوال نزد دندانپزشک متخصص است . دندانپزشک با ویزیت دندان های شما بهترین پاسخ را می تواند به این سوال بدهد.

در حالت کلی اگر دندان هایتان بر اثر عصب کشی، دارو(مانند تتراسایکلین) ، ازدیاد فلوراید یا هر دلیل دیگری تغییر رنگ داده و بدرنگ شده است، لمینت گزینه مناسبی برای دندان های شماست. کسانی که دندان هایی فرسوده دارند نیز لمینیت دندان را انتخاب می کنند. اگر دندانهایتان شکسته یا به دلایلی تراش خورده است ، اگر بین دندان هایتان فاصله است یا مقداری بی نظمی در دندانهایتان مشاهده می شود و یا دندان هایتان ابعاد مناسبی ندارند(کوتاه یا بلند هستند) ،لمینت دندان بهترین انتخاب شماست.

لمینت بدون تراش؛ دروغ یا واقعیت؟

آیا لمینیت بدون تراش وجود دارد؟ لومینیرز چیست؟

پاسخ سوال بله است. در دنیا لمینیت بدون تراش وجود دارد که به لومینیرز مشهور است.

لومینیرز چیست و چه تفاوتی با لمینیت دارد؟

لومینییرز نوعی لمینیت است که نیازی به آماده سازی ندارد. نحوه انجام لومینییرز به این صورت است که در جلسه اول دندانپزشک از دندان های شما قالب می گیرد و در جلسه دوم لومینییرزها را برروی دندان شما می چسباند. لومینییرزها بسیار نازک و شفاف هستند، لذا برای دندانهایی با بهم ریختگی و یا تغییر رنگ مناسب نیست. شرکت ارائه دهنده لومینییرز شرکت Den-Mat آمریکاست که این تکنولوژی را انحصارا در اختیار دارد. لابراتوار سازنده لومینییرز در ایران وجود ندارد و به دلیل تحریم های آمریکا هیچکدام از لابراتوارها با ایرانی ها اجازه کار کردن ندارند. لذا از ایران امکان ارسال قالب برای دریافت لومینییرز وجود ندارد.

قیمت لومینیرز چقدر است؟

طبق اطلاعات موجود در سایت رسمی (برای دیدن وب سایت رسمی کلیک کنید) قیمت هر واحد لومینییرز بین 800 تا 2000 دلار آمریکاست.

آیا لمینت کریستالی وجود دارد؟

از لحاظ علمی بر پایه مقالات علمی مرور شده، لمینتی با عنوان لمینت کریستالی وجود ندارد. هر چند شرکتهایی هستند که نام لمینت کریستالی را برای لمینت های خود انتخاب نموده اند. به عنوان مثال گروه aurum`s محصولی با عنوان aurum cristal veneers دارد. این شرکت یک شرکت آمریکایی است که تعدادی شعبه در آمریکا و کانادا دارد. به دلیل تحریم ها پزشکان ایرانی نمی توانند با این شرکت ها همکاری کنند.

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان با لمینت چه تفاوتی دارد؟ اگر از جمله مراجعانی هستید که هم می توانید کامپوزیت انجام دهید هم لمینیت دندان، این بخش را به دقت مطالعه کنید. برای بررسی دقیق لمینت و کامپوزیت دندان، ویژگی های هرکدام را بصورت جداگانه تشریح می کنیم.

ویژگی های کامپوزیت دندان :

ویژگی های لمینت سرامیکی دندان :

تفاوت لمینیت دندان و بلیچینگ

لمینت دندان ساختار دندان را اصلاح می کند و لایه ای است که رنگ نمی پذیرد و رنگ آن دقیقا مطابق با خواسته شما طراحی می شود. بلیچینگ فقط دندان هایتان را سفید می کند و ساختار دندان شما را تصحیح نمی کند. رنگ نهایی بلیچینگ چند درجه روشن تر از رنگ دندان فعلی شماست. میزان سفید شدن آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

طول عمر بلیچینگ بسیار بسیار کمتر از لمینت است. اگر به دنبال راهکاری طولانی مدت مطابق با سلیقه خود هستید لمینت انتخاب مناسب شماست و اگر می خواهید فقط دندان هایتان سفید شود، بلیچینگ راه حلی است که می توانید انتخاب کنید. بلیچینگ فقط روی دندان های طبیعی شما موثر است، اگر روکش ، کامپوزیت و یا لمینت دارید، بدانید و آگاه باشید که بلیچینگ تاثیری روی رنگ آن ها ندارد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

تنها راه پاسخ قطعی به این سوال، ویزیت و مشورت با دندانپزشک زیبایی است. هنگام مشاوره با دندانپزشک زیبایی، برای دریافت بهترین نتیجه،هدف نهایی و واقعی خود از انجام زیبایی را بیان کنید. می توانید نمونه انجام شده مشابه سلیقه خود را نیز به همراه داشته باشید و به پزشک نشان دهید.

اگر به دنبال زیبایی دندان های خود با قیمت پایین تری هستید ، احتمالا نظر پزشک شما کامپوزیت دندان است، چرا که قیمت کامپوزیت نسبت به قیمت لمینت سرامیکی کمتر است. اگر به دنبال زیبایی نهایی دندان های خود هستید و یا حوصله ندارید بصورت مرتب به دندانپزشکی مراجعه کنید و همچنین دندانهای شما ناهنجاری زیادی ندارد، احتمالا لمینت سرامیکی دندان به شما پیشنهاد خواهد شد.
البته باید توجه داشت که فرم دندان ها با بهم ریختگی زیاد و یا فرم خاص فک یا دندان شما اغلب یک راه بیشتر برای شما باقی نمی گذارد. این در حالی است که ممکن است تنها راه حل دندان هایتان ارتودنسی یا گاها جراحی باشد. پس قبل از همه، این موارد توسط دندانپزشک شما بررسی می شود.

همین الآن می توانید وقت مشاوره رایگان بگیرید. کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کنید یا با شماره 09305200780 تماس بگیرید.

آیا می توانم به جای ارتودنسی، دندانهایم را لمینت کنم؟

پاسخ این سوال کاملا بستگی به دندان های شما دارد و تنها پزشک پس از ویزیت می تواند پاسخ قطعی به این سوال دهد. شرایط برخی دندان ها به گونه ای است که بهترین راهکار ، ارتودنسی است. و گاها به دلایل متعدد لمینت پیشنهاد اول است. باید توجه داشته باشید که پیشنهاد های دندانپزشک ابتدا بر اساس سلامت دندان های شماست. طرح درمان بر اساس سلامت دندان ها مشخص می شود و در صورت امکان پیشنهادات زیبایی ارائه می گردد.

اگر نمی دانید لمینت برای شما گزینه بهتری است یا ارتودنسی، همین الآن می توانید وقت مشاوره رایگان بگیرید. کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کنید یا با شماره 09305200780 تماس بگیرید.

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

قیمت لمینیت دندان به لابراتواری بستگی دارد که لمینت های شما را می سازد و نوع لمینتی که انتخاب می کنید.

برای آکاهی از قیمت لمینیت دندان مناسب شما، همین الآن می توانید وقت مشاوره رایگان بگیرید. کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کنید یا با شماره 09305200780 تماس بگیرید. می توانید عکس دندان های خود را نیز به واتساپ همین شماره ارسال نمایید.