وقتی شما دندانی از دست داده اید و بنابه دلایل مختلف نمی خواهید از ایمپلنت به جای دندان از دست رفته استفاده کنید پروتز دندانی گزینه خوبی خواهد بود. پروتزهای دندانی می تواند ثابت(fix) یا متحرک(removable)باشد. پروتزهای ثابت روی دندان و یا دندان های شما با چسب ثابت می شوند ولی پروتزهای متحرک را می توانید از دهان خود خارج کنید.

پروتزهای ثابت چند نوع دارند:

1-روکش تک دندان:

وقتی نسج باقیمانده دندان شما به مقداری نیست که دندانپزشک بتواند به طور مستقیم آن را با مواد ترمیمی پر کند ، استفاده از روکش دندان ضرورت می یابد.

 روکش تک واحدی

1-روکش چند واحدی:

این نوع پروتز دندان، در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد.

به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

پروتز متحرک

پروتز های متحرک دو نوع هستند:

1- پروتز پارسیل:

وقتی تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اید می توانید با نگهداری تعداد دندان های باقیمانده از پروتز متحرک پارسیل استفاده کنید. این پروتز از دو بخش آکریل صورتی رنگ و آلیاژفلزی تشکیل شده است.

2- پروتز کامل:

نوعی از پروتز تحرک هم وجود دارد که همه دندان های از دست رفته را جایگزین می کند و به ان پروتز کامل یا دست دندان گفته می شود  و به بیمار در تکلم،جویدن غذا و حفظ زیبایی ظاهری کمک می کند.

نحوه نگهداری پروتز های متحرک:

برای تمیز کردن پروتزهای خود بدون خمیر دندان از یک برس نرم استفاده کنید. این یک روش مؤثر برای از بین بردن مواد غذایی نرم از پروتزها است. می توانید از برس های دندانی تجاری که مخصوص دندان های مصنوعی هستند استفاده کنید، که هم دارای یک سر برس مسطح و هم یک سر منفرد برای تمیز کردن قطعات با دسترسی سخت است.

• برای تمیز کردن پروتزهای خود از وسایل تمیز کننده ساینده استفاده نکنید. برس های سفت و محکم و پاک کننده های خشن و خمیردندان باعث خراب شدن پروتزهای شما می شوند.

• از خمیر دندان سفیدکننده باید به شدت پرهیز شود زیرا ساینده است و می تواند به پروتزهای شما آسیب جدی برساند.

• از شستن دندان با وایتکس خودداری کنید زیرا به پروتز آسیب می زند و رنگ آنها را تغییر می دهد. همچنین ، دندانهای مصنوعی را با قطعات فلزی در محلولهای حاوی کلرید خیس نکنید ، زیرا باعث فرسایش فلز می شود.